Skip to main content

Kawiarenka obywatelska w Opolu

Kawiarenka obywatelska w Opolu
news
W dniu 20 sierpnia 2015 roku w Restauracji Szara Willa w Opolu odbyła się kolejna, już trzecia,   kawiarenka obywatelska realizowana w ramach projektu „Inter Aktywny Senior II” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Projekt jest realizowany przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych wraz z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Okręgowy w Opolu.

W trakcie spotkania seniorzy usłyszeli o budżecie obywatelskim. Jego zasadach i możliwościach. Część osób wiedziała o tym narzędziu partycypacji społecznej jednak nie był on znany wszystkim. Podczas dyskusji o budżecie seniorzy opowiadali również o tym co im przeszkadza i jakie oni mogliby złożyć wnioski do budżetu. Wiele emocji wśród zebranych wzbudziła kwestia czystości w Mieście. Seniorzy zwrócili uwagę, że są w naszej małej ojczyźnie miejsca które wymagają posprzątania. I nie chodzi tu o „marudzenie” tylko o wrażenia estetyczne i zwiększenie dbałości o naszą wspólną przestrzeń. „Bo przecież miło jest spacerować wśród czystych chodników i traw”.

Innym tematem budzącym emocje była kwestia usług medycznych  – tych niezbędnych. Jest to temat który, jednak, wzbudzą wiele dyskusji wśród całej społeczności i nie zawsze na wszystko mamy wpływ z miejsca w którym jesteśmy. Podczas spotkania poruszane były jeszcze inne tematy, jedne budzące wiele emocji inne trochę mniej. Ważne, że udało się podyskutować z seniorami o ich trudnościach i o tym co możemy z tym zrobić.

Kolejne spotkanie już niebawem w innej części naszego województwa.