OCWIP

Wolontariusze nagrodzeni

W miniony czwartek, 4 grudnia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się Gala Wolontariatu.  Jak co roku, nagrodzeni zostali najlepsi wolontariusze oraz organizacje przyjazne wolontariuszom w województwie opolskim.

Gala Wolontariatu, organizowana przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych to uczta dla wszystkich tych, których pasją jest pomaganie. Konkurs Barwy Wolontariatu już na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń dla opolskich organizacji pozarządowych i nie tylko. Zgłaszani są do niego kandydaci na najlepszego wolontariusza oraz organizację przyjazną wolontariuszom. Kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji i przedstawiciele władz samorządowych regionu, za każdym razem ma bardzo trudne zadanie.  – W tym roku wpłynęło około 20 zgłoszeń na konkurs Barwy Wolontariatu. Jest to zarazem wiele i niewiele. Wydaje się, że skromność wolontariuszy z Opolszczyzny jest na tyle duża, że nie pozwala na samodzielne zgłaszanie się do Konkursu a organizacje czy instytucje, które chciałyby zgłosić swoich wolontariuszy, często są tak zajęte swoimi codziennymi obowiązkami i po prostu im to umyka. Aczkolwiek tegoroczne zgłoszenia sprawiły Kapitule Konkursowej niemały dylemat. Ciężko było wybrać spośród nich laureatów, dlatego oprócz miejsc z podium, zostały przyznane dwa wyróżnienia – opowiada Karolina Bujak z OCWiP.

W tym roku wyróżnienia otrzymały: Justyna Szlezinger (pierwsze miejsce), Natalia Gajowska (drugie miejsce) i Jagoda Stolze (trzecie miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Sebastian Wicher
i Agnieszka Bąkowska
.

W konkursie Organizacja Przyjazna Wolontariuszom dyplomy otrzymało aż dziewięć organizacji, klubów wolontariatu, szkół i firm: Szkolny Klub Wolontariusza przy Publicznym Gimnazjum w Paczkowie, Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia, Fundacja Rozwój, Świetlica Środowiskowa Oaza, Nutricia ZP SP z o.o. Opole, Młodzieżowy Wolontariat Klub 8 Fundacji ŚWIAT NA TAK przy Publicznym Gimnazjum,  Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie, Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu oraz Stowarzyszenie „WIOSNA” Akademia Przyszłości.

Najlepsi z najlepszych

Justyna Szlezinger, studentka pedagogiki współpracuje z Zespołem Szkól Specjalnych w Opolu. Jak przyznaje: – Wolontariat daje mi mnóstwo radości, dostarcza czasem stresujących zadań, ale przede wszystkim spotyka mnie wielka satysfakcja z tego, że mogę komuś pomóc, a zapłatą są szczere uśmiechy, przepełnione serdecznością uściski, okrzyki radości i zadowolenia, a nieraz miłe słowa na swój temat – jak dobrze, że Pani jest z nami!
Justyny przygoda z wolontariatem rozpoczęła się w 2011 roku. Z racji tego, że od zawsze interesowała ją praca z dziećmi, zaczęła od świetlicy środowiskowej w swojej miejscowości. Po przyjeździe do Opola na studia od razu rozpoczęła poszukiwania placówki, która przyjmuje wolontariuszy – studentów. Dzisiaj jest wolontariuszką w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu. Na czym polega jej praca? – Jestem opiekunem na świetlicy szkolnej. Przychodzą do nas dzieci czekające na rodziców lub przewozy do domu. Staram się  proponować zabawy niewymagające dużego wysiłku, a wręcz przeciwnie – sprawiające im dużo przyjemności. Rozmawiamy, gramy w gry planszowe, rysujemy, a latem wychodzimy na boisko szkolne. Dzieci uwielbiają śpiewać i ruszać się w rytm znanych piosenek. Podczas muzycznych szaleństw staram się aktywizować dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Drugie miejsce w konkursie zdobyła Natalia Gajowska,  uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie, która angażuje się w rozmaite akcje wolontariackie. Wymieńmy tylko kilka: zbiórki na operacje ciężko chorych dzieci, współpraca z Namysłowskim Ośrodkiem Kultury, w tym organizacja koncertów, spędzanie wolnych chwil z wychowankami, pomaganie w odrabianiu  lekcji, organizacja spotkań z raperami z podziemia, czy Paczki Mikołajkowej. Oprócz tego angażuje się w WOŚP i współpracuje z Fundacją Mam Serce. Na pytanie dlaczego warto pomagać innym ludziom? – odpowiada bez wahania:  – Los bywa różny i może to ja lub moi najbliżsi będą kiedyś potrzebować pomocy, a miło jest widzieć odwzajemniony uśmiech na ludzkiej twarzy.      
Trzecie miejsce w konkursie na najlepszego wolontariusza przypadło Jagodzie Stolze, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jaśkowice „Jasiek”. Współorganizowała m.in. bal karnawałowy i warsztaty rękodzieła. Brała udział w WOŚP.  Oprócz tego, brała udział w szkolnej zbiórce makulatury, nakrętek i żywności dla osób potrzebujących. Pomagała przy organizacji Tygodnia Edukacji w Publicznym Gimnazjum w Byczynie.  Tych akcji i pomysłów na pomaganie można by wymieniać w nieskończoność. Jak podsumowuje Jagoda: – Wolontariuszem nie jest się tylko podczas akcji – jest się nim codziennie. Nazywam to „instynktem wolontariusza”. W pracy, szkole, sklepie, na placu zabaw… wszędzie gdzie są ludzie i zwierzęta. Codzienne sytuacje wymagają od nas pomocy innym.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy na rzecz innych.

Gala Wolontariatu została zorganizowana przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu pn. „Więcej wiemy – lepiej pomagamy bis” (7.2.1 PO KL), który realizowany jest w partnerstwie z Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL.



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Exit mobile version