OCWIP

O aktywności obywatelskiej – dlaczego warto o niej rozmawiać?

O aktywności obywatelskiej – dlaczego warto o niej rozmawiać?

Już niedługo bo 30 października będzie miała miejsce konferencja. O aktywności obywatelskiej organizowana przez OCWIP wspólnie z Centrum Dialogu Obywatelskiego. Jaki jest cel tej konferencji? Czego możemy po niej oczekiwać?

Alicja Gawinek – Celem tej konferencji jest przede wszystkim porozmawianie i wymienienie się informacjami i doświadczeniami jak wygląda wolontariat w obszarze przede wszystkim pomocy, jak wygląda też aktywność obywatelska z poziomu naszych doświadczeń z Polski i doświadczeń z naszych gości przedstawicieli organizacji niemieckich. Chcemy porozmawiać o tym, gdzie widzimy punkty wspólne zarówno związane z tymi wyzwaniami i z tymi barierami oraz gdzie możemy podejmować wspólne działania w tych obszarach.

Na samej konferencji pojawią się również goście z Niemiec. Będą dzielić się doświadczeniami, czy może opowiedzą jak to wygląda u nich w kraju? A może jest w tym jakieś drugie dno i szukanie wspólnego budowania dialogu w szerszym
kontekście?

Dokładnie tak, chcemy się podzielić wzajemnie doświadczeniami, ale też porozmawiać o tych punktach wspólnych, obszarach, w których możemy podejmować wspólne działania tj. działania organizacji z Polski i organizacji z Niemiec. Jest to okazja do tego, żeby się zastanowić nad realizacją potencjalnie jakiegoś wspólnego projektu organizacji z terenu miasta Opola i naszych gości z Niemiec.

Czy obecnie to jest dobry moment by rozmawiać o wolontariacie i aktywności obywatelskiej? W czasie kiedy do głosu coraz częściej dochodzą populiści, a wiele ruchów społecznych przechodzi bez większego echa. Może ludzie wyleczyli się z postaw obywatelskich?

Oczywiście zawsze jest dobry moment o tym, żeby rozmawiać o wolontariacie i aktywności obywatelskiej. Aktywność obywatelska jest kluczowa dla funkcjonowania demokratycznych społeczeństw, a jej znaczenie można zdefiniować w kilku aspektach m.in.:  Uczestnictwo w procesie demokratycznym. Aktywność obywatelska, pozwala obywatelom wpływać na decyzje, które mają bezpośredni wpływ na ich życie. Dzięki temu mogą wyrażać swoje opinie i postulaty. Wzmocnienie społeczności lokalnych. Angażowanie się w lokalne inicjatywy, takie jak wolontariat, pomoc sąsiedzka czy organizowanie wydarzeń, przyczynia się do budowania więzi w społeczności oraz lepszego zrozumienia potrzeb i problemów drugiego człowieka. Edukuje i zwiększa świadomość. Aktywność obywatelska często łączy się z poszerzaniem wiedzy na temat praw, obowiązków oraz sposobów funkcjonowania systemu politycznego. Edukowanie się i innych na temat ważnych kwestii społecznych może prowadzić do bardziej świadomego społeczeństwa. Tych aspektów jest bardzo dużo.

Na sam koniec, to jak wyglądałoby idealne społeczeństwo obywatelskie?  Byłoby współodpowiedzialne. Ale o tym jak powinno wygląda może porozmawiamy w środę 🙂

Exit mobile version